2017-18 MIT Men's Heavyweight Crew Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Jesse Chang full bio Jesse Chang Sr. 5-0 Shrewsbury, Mass. / Bancroft School Electrical Engineering
Andrew Cummings full bio Andrew Cummings So. 6-1 Chattanooga, Tenn. / The McCallie School Earth, Atmospheric, and Planetary Science
Will de Rubertis full bio Will de Rubertis Fr. 6-2 Bainbridge Island, Wash. / Bainbridge Undecided
Patrick Dent full bio Patrick Dent Jr. 6-3 McLean, Va. / Gonzaga College HS Mathematical Economics
Aidan Driscoll full bio Aidan Driscoll Fr. 6-3 Philadelphia, Pa. / Phillips Academy Andover Aeronautic Engineering
Hamilton Eng full bio Hamilton Eng Sr. 6-3 Jacksonville, Fla. / The Bolles School Aerospace Engineering
Jack Gordon full bio Jack Gordon Sr. 6-4 London, Great Britain / Greenwich (Conn.) Computer Science and Engineering
Andrew Haeffner full bio Andrew Haeffner Fr. 6-9 Lighthouse Point, Fla. / Pine Crest School Undecided
Brett Haeffner full bio Brett Haeffner Fr. 6-9 Lighthouse Point, Fla. / Pine Crest School Mathematical Economics
Sam Ihns full bio Sam Ihns So. 6-4 Orlando, Fla. / Lyman Mechanical Engineering
Charlie Inman full bio Charlie Inman Jr. 6-0 Grafton, Mass. / St. John's HS Nuclear Engineering
Quinn Johns full bio Quinn Johns Sr. 6-3 Ann Arbor, Mich. / Huton Biological-Chemical Engineering
Clay Jones full bio Clay Jones Sr. 6-3 The Woodlands, Texas / The Woodlands College Park Computer Science
Lars Erik Kleiven full bio Lars Erik Kleiven Jr. 6-5 Bergen, Norway / Nordahl Grieg Upper Secondary School Computer Science
Ben Koenig full bio Ben Koenig Fr. 6-3 Bethesda, Md. / Walter Johnson Undecided
Aleksa Konstantinov full bio Aleksa Konstantinov So. 6-2 Kikinda, Serbia / Mathematical Grammar School Mathematics
Calvin Krikorian full bio Calvin Krikorian Sr. 6-1 Simsbury, Conn. / Simsbury Chemistry
Kai Maier full bio Kai Maier Fr. 6-2 Cazenovia, N.Y. / Manilus Pebble Hill Physics
Alex Meredith full bio Alex Meredith Fr. 5-7 Seattle, Wash. / Lakeside School Computer Science
Ruben Merenfeld full bio Ruben Merenfeld So. 5-11 North Miami Beach, Fla. / Univ. School of Nova Southeastern Univ. Physics
Ian Miller full bio Ian Miller Fr. 6-3 Longwood, Fla. / Lake Mary Electrical/Computer Engineering
Brandon Motes full bio Brandon Motes Fr. 6-1 Rowlett, Texas / Rowlett Aerospace Engineering
Timi Omotunde full bio Timi Omotunde Fr. 6-1 Memphis, Tenn. / Harding Academy of Memphis Electrical Engineering and Computer Science
Daniel Pickard full bio Daniel Pickard Fr. 6-0 Glencoe, Ill. / New Trier Undecided
David Poberejsky full bio David Poberejsky So. 6-0 Encino, Calif. / Notre Dame High School Chemical-Biological Engineering
William Robinson full bio William Robinson So. 6-2 Hong Kong, Hong Kong / Blair Academy Mechanical Engineering
Julianna Rodriguez full bio Julianna Rodriguez Fr. 5-4 Temecula, Calif. / Temecula Valley Mechanical Engineering
Du'aa Sharif full bio Du'aa Sharif Fr. 5-3 San Antonio, Texxs / Louis D. Brandeis Undecided
Max Tell full bio Max Tell Fr. 6-4 Orchard Park, N.Y. / Canisius High School Undecided
Patrick Tornes full bio Patrick Tornes Jr. 6-0 Menlo Park, Calif. / Woodside Priory Mechanical Engineering
Stephen Townsend full bio Stephen Townsend Sr. 6-2 Hingham, Mass. / Hingham Mechanical Engineering
Abram Turner full bio Abram Turner Fr. 6-0 Lincoln, Neb. / Lincoln Southeast Mechanical Engineering
Daniel Wrafter full bio Daniel Wrafter So. 6-2 Derby, N.Y. / Canisius High School Computer Science