Men's Lightweight Crew

 

2013-14 MIT Men's Lightweight Crew Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School
Tom Altmann Jr. 6-2 Burlingame, Calif. / St. Ignatius College Prep
Peter Augusciak Jr. 5-8 Shoreline, Wash. / Lakeside School
Richard Chew So. 6-0 Davis, Calif. / Davis
David Danko Jr. 6-0 Ithaca, N.Y. / Ithaca
Keanu Delgado Jr. 6-0 Chesapeake, Va. / Grassfield
Matthew Fisher Fr. 6-0 San Francisco, Calif. / St. Paul's
Austin Hubbert Fr. 6-4 Newtown, Conn. / Choate Rosemary Hall
Robert Hunt So. 6-0 South Windsor, Conn. / South Windsor
Yoonjeong Kim Jr. 5-2 Chicago, Ill. / Lincoln Park
Christopher Knapp So. 5-10 Wallingford, Conn. / Choate Rosemary Hall
Luke Koblan Jr. 6-2 Brookline, Mass. / The Lawrenceville School
Johnathan Kongoletos Sr.   Wading River, N.Y. / Shoreham-Wading River
Emilio Lamar Fr. 6-3 Miami, Fla. / Ransom Everglades School
Jake Ligouri Fr. 5-8 Franklin Square, N.Y. / Chaminade
Ana Lo Fr. 5-6 Stamford, Conn. / School of the Holy Child Rye
Patrick Lowe So. 5-9 Palos Verdes Estates, Calif. / Palos Verdes Peninsula
William Martin So. 6-0 Garden City, N.Y. / Chaminade
Jesus Mathus Fr. 5-9 Monterrey, Mexico / Jesuit College Preparatory School of Dallas
Alexander Nordin Fr. 6-0 Columbus, Ga. / Columbus
Samuel Oppenheim So. 5-4 Suffern, N.Y. / Suffern
Berk Ozturk So. 5-9 Erdek, Turkey / International School of Brussels
Ben Potash Sr. 5-11 Duxbury, Mass. / Duxbury
Julian Ranz Fr. 5-6 Katy, Texas / Seven Lakes
Christian Richardson Fr. 6-1 Grand Junction, Colo. / Grand Junction
Chris Schlaepfer Jr. 6-4 Bellevue, Wash. / Lakeside
Colin Sidoti Sr. 5-11 Franklin Lakes, N.J. / Bergen County Technical
Vincent Tjeng Fr. 6-3 Singapore, Singapore / Raffles Junior College
Carlos Torres Quinones So. 6-1 San Juan, Puerto Rico / St. Mary's
Mycal Tucker Jr. 6-3 Palo Alto, Calif. / Menlo
Jamie Voros So. 5-4 London, England / Westminster School
Cheng Wang Fr. 5-8 McMurray, Pa. / Peters Township
Michael Wu Sr. 5-11 Weston, Mass. / Weston
Elezhan Zhakiya So. 6-1 Semey, Kazakhstan / Philips Academy