2016-17 MIT Men's Track and Field Roster

Name Event Cl. Ht. Hometown/High School Major
Kenneth Acquah full bio Kenneth Acquah Sprints Fr. 5-11 Tenafly, N.J. / Tenafly Mathematics and Computer Science
Tre Albritten full bio Tre Albritten Sprints Jr. 5-9 Plano, Texas / Greenhill School Mathematics
Simon Alford full bio Simon Alford Mid-Distance Fr. 5-7 Dublin, Ohio / Dublin Coffman Computer Science
Michael Amoako full bio Michael Amoako Sprints So. 6-2 Teaneck, N.J. / Teaneck Electrical Engineering
Vilhelm Anderson Woltz full bio Vilhelm Anderson Woltz Distance Fr. 6-1 Logan, Ohio / Logan Physics
Brian Bates full bio Brian Bates Distance Fr. 5-10 Corning, N.Y. / Corning Physics
Rory Beyer full bio Rory Beyer Distance Sr. 5-9 San Mateo, Calif. / Aragon Mechanical Engineering and Electrical Engineering
Cody Bratten full bio Cody Bratten Throws Jr. 6-3 Highlands Ranch, Colo. / Valor Christian Mechanical Engineering
Scott Cameron full bio Scott Cameron Pole Vault So. 6-0 Dublin, Ohio / Dublin Coffman Computer Science
Brandon Corts full bio Brandon Corts Sprints Sr. 5-11 Arlington, Va. / Wakefield Mechanical Engineering
Josh Derrick full bio Josh Derrick Distance Fr. 5-11 Winnetka, Ill. / New Trier Aerospace Engineering
Matthew Deyo full bio Matthew Deyo Distance Sr. 5-9 Syracuse, N.Y. / Fayetteville-Manlius Aerospace Engineering
Adam Estes full bio Adam Estes Throws Fr. 5-8 Mattapoisett, Mass. / Bishop Stang Electrical Engineering and Computer Science
Sope Eweje full bio Sope Eweje Jumps So. 6-5 Jacksonville, N.C. / North Carolina School of Science and Mathematics Mechanical Engineering
Jon Fakkema full bio Jon Fakkema Throws So. 6-4 Blaine, Wash. / Blaine Chemical Engineering
Joe Faraguna full bio Joe Faraguna Distance Fr. 5-9 Houston, Texas / Saint John's School Bioengineering
Nate Foss full bio Nate Foss Distance Fr. 5-8 Alexandria, Va. / Thomas Jefferson High School for Science and Technology Computer Science
Ben Freed full bio Ben Freed Distance Jr. 6-0 Frederick, Md. / Gov. Thomas Johnson Mechanical Engineering
Tom Frejowski full bio Tom Frejowski Sprints So. 6-3 Chicago, Ill. / Northside College Prep Mechanical Engineering
Brian Gilligan full bio Brian Gilligan Distance Sr. 5-6 Framingham, Mass. / Framingham Mechanical and Ocean Engineering
Aidan Gilson full bio Aidan Gilson Distance So. 6-3 Florence, Mass. / Northampton Bioengineering
Colin Godwin full bio Colin Godwin Distance Sr. 5-9 Cary, N.C. / Cary Academy Chemical-Biological Engineering
Steven Goldy full bio Steven Goldy Distance Fr. 6-3 Centennial, Colo. / Arapahoe Mechanical Engineering
Luke Gray full bio Luke Gray Hurdles, Pole Vault Jr. 5-10 North Hampton, N.H. / Phillips Exeter Academy Chemical-Biological Engineering
Tyndale Hannan full bio Tyndale Hannan Mid-Distance Fr. 6-2 Dublin, Ohio / Dublin Coffman Physics
Alex Knapp full bio Alex Knapp Distance So. 6-3 West Chester, Pa. / B. Reed Henderson Aerospace Engineering
Alex Knoedler full bio Alex Knoedler Distance Jr. 5-10 Canon City, Colo. / Canon City Aerospace Engineering
Shane Lyons full bio Shane Lyons Jumps Fr. 5-8 Brunswick, Maine / Brunswick Undecided
Dennis Maloney full bio Dennis Maloney Distance So. 6-0 New Albany, Ohio / New Albany Electrical Engineering and Computer Science
Albert Menio full bio Albert Menio Throws Fr. 6-5 East Stroudsburg, Pa. / East Stroudsburg Undecided
Nathan Munet full bio Nathan Munet Distance So. 5-10 Elkhart, Ind. / Elkhart Central Brain and Cognitive Sciences
Christopher Mutty full bio Christopher Mutty Distance So. 6-0 Arlington, Va. / Washington-Lee Mechanical Engineering
Danny Newman full bio Danny Newman Sprints Sr. 6-4 St. Charles, Ill. / St. Charles East Chemical Engineering
Arinze Okeke full bio Arinze Okeke Jumps Sr. 5-10 Hawthorne, Calif. / California Academy of Math and Science Biological Engineering
Ryan Prinster full bio Ryan Prinster Jumps Jr. 6-3 Boulder, Colo. / Fairview Computer Science
Raja Rajcic full bio Raja Rajcic Pole Vault Fr. 5-7 Lubbock, Texas / Coronado Electrical Engineering
Alec Reduker full bio Alec Reduker Jumps Fr. 6-1 Newburyport, Mass. / Newburyport Undecided
Josh Rosenkranz full bio Josh Rosenkranz Distance So. 6-0 Glencoe, Ill. / New Trier Township Computer Science
William Ruschel full bio William Ruschel Jumps Jr. 6-1 Bethel Park, Pa. / Bethel Park Mechanical Engineering
Cooper Sloan full bio Cooper Sloan Distance Jr. 5-11 Sunnyvale, Calif. / Homestead Computer Science
Steven Speck full bio Steven Speck Jumps Fr. 6-2 LaGrange, Ohio / Keystone Undecided
Caspar Stinn full bio Caspar Stinn Mid-Distance Jr. 6-1 Magnolia, Texas / Magnolia Chemical Engineering
Chris Sweeney full bio Chris Sweeney Sprints, Hurdles Jr. 6-3 Woodland Park, N.J. / Verona Computer Science
Henry Tareque full bio Henry Tareque Mid-Distance Sr. 5-10 Ossining, N.Y. / Ossining Computer Science
Bobby Upton full bio Bobby Upton Pole Vault Fr. 5-9 Wexford, Pa. / North Allegheny Economics
Jason Villanueva full bio Jason Villanueva Jumps Jr. 5-11 Hesperia, Calif. / Sultana Computer Science
David Walter full bio David Walter Distance Jr. 5-9 Middleville, Mich. / Thornapple Kellogg Electrical Engineering
Nicholas Waltman full bio Nicholas Waltman Distance Jr. 5-10 Lexington, Ky. / Sayre Electrical Engineering
Chris Washington full bio Chris Washington Jumps Fr. 5-10 Frisco, Texas / Lone Star Undecided
Daniel Weiss full bio Daniel Weiss Distance So. 5-7 Naperville, Ill. / Neuqua Valley Mechanical Engineering