Women's Lightweight Crew

2013-14 MIT Women's Lightweight Crew Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Sofie Belanger Fr. 5-5 Wallingford, Pa. / Strath Haven Architecture
Ella Branch So. 5-4 Charlotte, N.C. / St. Paul's School Chemical Engineering
Sarah Brennan Jr. 5-7 Cincinnati, Ohio / Walnut Hills Mechanical and Ocean Engineering
Scout Brisson Fr. 5-4 Moorestown, N.J. / Moorestown Bran and Conitive Science
Emily Chen Sr. 5-3 Nashua, N.H. / Bishop Guertin Brain and Cognitive Sciences
Rachel Cuozzo Jr. 5-6 Coral Springs, Fla. / Stoneman Douglas Brain and Cognitive Sciences
Kelsey Doolittle Jr. 5-5 Danville, Calif. / Monte Vista Materials Science and Engineering
Sophie Geoghan So. 5-4 Brooklyn, N.Y. / Convent of the Sacred Heart Management Science
Katie Gorick Jr. 5-5 Broadlands, Va. / Briar Woods Biological Engineering
Defne Gurel Jr. 5-7 Ankara, Turkey / Bilkent International School Electrical Engineering & Computer Science, and Management
Joyce Hong So. 5-5 Belle Meade, N.Y. / Montgomery Electrical Engineering
Katy Johnson Fr. 5-9 Spring Grove, Ill. / Richmond Burton Electrical Engineering and Computer Science
Charlotte Keeley Fr. 5-1 Charlottesville, Va. / Charlottesville Biological Engineering
Emily Keeley Fr. 5-1 Charlottesville, Va. / Charlottesville Biological Engineering
Anne Kelley Fr. 5-9 Chapel Hill, N.C. / The North Carolina School of Science and Mathematics Mathematics
Anne Kim So. 5-8 Montclair, N.J. / Montclair Biological Engineering
Dina Levy-Lambert Fr. 5-3 New York, N.Y. / Stuyvesant Computer Science and Engineering
Carol Liu Jr. 5-3 Chapel Hill, N.C. / East Chapel Hill Biological Engineering
Nancy Lu So. 5-0 Estero, Fla. / Fort Myers Chemical Engineering
Nicole Lu Fr. 5-9 Cary, N.C. / The Taft School  
Nadia Magallon Fr. 5-8 Alexandria, Va. / T.C. Williams  
Amelia Mockett Jr. 5-6 Seattle, Wash. / Holy Names Academy Bilogical Engineering
Maddie Noteware So. 5-7 Bryn Mawr, Pa. / Baldwin Biological Engineering
Katie O'Neal Jr. 5-5 New York, N.Y. / Brearley Brain and Cognitive Sciences
Rachel Osmundsen Fr. 5-4 Portland, Ore. / Lincoln Chemical Engineering
Alana Papula Fr. 5-2 Yardley, Pa. / Pennsbury Physics
Catherine Potter So. 5-5 Durham, N.H. / Phillips Exeter Academy Brain and Cognitive Studies
Yini Qi Fr. 5-7 Rockville, Md. / Thomas S. Wootton Electrical Engineering
Lauren Rotkovitz Fr. 5-7 Cherry Hill, N.J. / Cherry Hill East Chemical Engineering
Rosa Ruiz Fr. 5-5 San Jose, Calif. / Leland Mechanical Engineering
Jialin Shi Fr. 5-4 Durham, N.H. / Oyster River Biology
Zoe Steier Jr. 5-5 Penn Valley, Pa. / Barrack Hebrew Academy Chemical and Biological Engineering
Marissa Stephens So. 5-6 Indianapolis, Ind. / North Central Computer Science
Nitya Subramanian Jr. 5-1 Freemont, Calif. / Mission San Jose Computer Science and Engineering
Prianca Tawde Fr. 5-2 West Windsor, N.J. / The Lawrenceville School Biological Engineering
Irina Titova Fr. 5-7 Brooklyn, N.Y. / Stuyvesant Mathematics and Management
Priya Veeraraghaven Fr. 5-5 Austin, Texas / Liberal Arts and Science Academy Biological Engineering
Jamie Voros So. 5-4 London, United Kingdom / Westminster School Architecture
Lindsey Wattley Fr. 5-6 Prospect, Ky. / North Oldham Biological Engineering
Sharon Wu Fr. 5-2 Foster City, Calif. / Menlo School Biological Engineering
Charlene Xia Fr. 5-2 Orange Park, Fla. / Orange Park Mechanical Engineering
Anni Zhang Fr. 5-1 Baton Rouge, La. / Baton Rouge Magnet Chemical Engineering