Composite Calendar

October 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
vs Women's Showcase
10:00 AM

vs Danmark Trophy
10:00 AM

vs Moody Trophy
10:00 AM

vs ITA New England Regional Tournament
@ (Middlebury College - Middlebury, Vt.)
TBA

vs ITA New England Regional Championship
@ Waterville, Maine (Colby College)
TBA
30
1
vs Worcester State University
4:00 PM

at Brandeis University
7:00 PM

vs Wheaton College
7:00 PM
2
vs Midweek Firefly
5:00 PM
3
4
5
vs U.S. Coast Guard Academy
9:00 AM

vs Smith Trophy
10:00 AM

vs Coed Showcase
10:00 AM

vs Stu Nelson Trophy
10:00 AM

at Greater Louisville Classic

at Greater Louisville Classic

at St. Francis College
12:00 PM

vs Mount Holyoke College
12:00 PM

at U.S. Merchant Marine Academy
12:00 PM

at Babson College
1:00 PM

at Smith College
2:00 PM

at Clark University
3:30 PM

vs Husson University
4:00 PM

at Iona College
8:00 PM
6
vs Smith Trophy
10:00 AM

vs Coed Showcase
10:00 AM

vs Stu Nelson Trophy
10:00 AM

at Princeton
3:00 PM
7
8
at Babson College
6:00 PM

at Wheaton College
7:00 PM
9
at Bridgewater State University
7:00 PM
10
vs Emmanuel College
6:00 PM
11
vs NEWITT Tournament
@ (Smith College and Mount Holyoke College - Northampton, Mass.)
TBA
12
vs Captain Hurst Bowl
10:00 AM

vs Women's Showcase Finals
10:00 AM

at Quinsigamond Snake Regatta - First Years Only

vs NEWITT Tournament
@ (Smith College and Mount Holyoke College - Northampton, Mass.)
TBA

vs Maine Maritime
12:00 PM

vs Springfield College
1:00 PM

at Brown University
5:00 PM

vs Mount Holyoke College
5:00 PM
13
vs Captain Hurst Bowl
10:00 AM

vs Women's Showcase Finals
10:00 AM

vs NEWITT Tournament
@ (Smith College and Mount Holyoke College - Northampton, Mass.)
TBA

vs Harvard University
12:00 PM

at Williams College
12:30 PM
14
15
at Wellesley College
3:00 PM

at Clark University
6:00 PM
16
vs Midweek Firefly
5:00 PM

vs Gordon College
7:00 PM
17
18
vs Middlebury College
7:00 PM
19
vs U.S. Coast Guard Academy
9:00 AM

vs Oberg Trophy
10:00 AM

vs Yale Women's Trophy
10:00 AM

vs Norm Reid Team Race
10:00 AM

vs Head of the Charles

at Connecticut College Invitational

at Connecticut College Invitational

vs Head of the Charles
TBA

vs Head of the Charles
TBA

vs George Washington
@ Cambridge, Mass. (Harvard University)
9:00 AM

vs Williams College
11:00 AM

vs Clark University
1:00 PM

at U.S. Coast Guard Academy
1:00 PM


vs Wagner
@ Cambridge, Mass. (Harvard University)
3:15 PM

vs Tufts University
3:30 PM
20
vs Head of the Charles

vs Oberg Trophy
10:00 AM

vs Yale Women's Trophy
10:00 AM

vs Head of the Charles

vs Head of the Charles
TBA

vs Head of the Charles
TBA

vs Bucknell
@ Cambridge, Mass. (Harvard University)
8:00 AM

vs Pomona-Pitzer
@ Cambridge, Mass. (Harvard University)
4:45 PM
21
22
at Babson College
3:00 PM

vs Wellesley College
6:00 PM

at Wellesley College
7:00 PM
23
vs Worcester State University
7:00 PM
24
25
26
vs John Jay
9:00 AM

vs Wentworth
9:00 AM

vs Schell Trophy
10:00 AM

vs Victorian Coffee Urn
10:00 AM

vs Nickerson Trophy
10:00 AM

at Head of the Fish

vs Head of the Fish
TBA

vs TBA
@ Washington, Pa. (W&J)
TBA

vs Westfield State University
11:00 AM

at U.S. Coast Guard Academy
12:00 PM

vs Clark University
1:00 PM

vs Springfield College
1:00 PM

at U.S. Coast Guard Academy
1:30 PM

vs Simmons University
3:00 PM
27
vs Schell Trophy
10:00 AM

vs Victorian Coffee Urn
10:00 AM

vs Nickerson Trophy
10:00 AM

vs TBA
@ Washington, Pa. (W&J)
TBA
28
29

vs Emerson College
7:00 PM
30
31
1
vs Wentworth
6:00 PM
2
vs Iona College
12:00 PM


vs WPI
12:00 PM

at Springfield College
1:00 PM

at Emerson College
1:00 PM

at Emerson College
4:00 PM

vs St. Francis College
5:00 PM